czwartek, 17 listopada 2011

Smażona biała kiełbasa

Dzisiejsza propozycja w ramach akcji "Gotujmy po polsku", której patronem jest serwis zPierwszegoTloczenia.pl to również potrawa z kuchni staropolskiej, prosta pyszna biała kiełbasa. Przepis z książki "Kuchnia Polska 1001 przepisów" Ewy Aszkiewicz.





Smażona biała kiełbasa 


4 białe parzone kiełbasy
2 czerwone cebule
łyżka smalcu
ogórki kiszone


Rozgrzać smalec na patelni, dodać kiełbasy, obsmażyć  na rumiano. Cebulę pokroić w piórka, ułożyć na  wierzchu kiełbasy, przykryć pokrywką i dusić kilka minut do zrumienienia cebuli. Wymieszać wszystko razem. Pokroić kiełbasę na kawałki, dodać pokrojone w plastry ogórki i podać danie z pajdą chleba. 


środa, 16 listopada 2011

Zupa z kiszonych ogórków

Moja kolejna propozycja w ramach akcji "Gotujmy po polsku", której patronem jest serwis  zPierwszegoTloczenia.pl to zupa wg przepisu kuchni staropolskiej, czyli zupa z kiszonych ogórków  z książki "Kuchnia Polska 1001 przepisów" Ewy Aszkiewicz. Zupa okazała się być bardzo prosta do zrobienia (pod warunkiem że ma się już wywar zrobiony przez mamę) i była to najsmaczniejsza ogórkowa jaką jadłam.


Zupa z kiszonych ogórków - przepis z kuchni staropolskiej


3 twarde kiszone ogórki
5 szklanek wywaru lub rosołu (najlepiej z kości i włoszczyzny)
1/2 szklanki wody z kiszenia ogórków

łyżka masła (powinien być smalec)
liść laurowy
2 ziela angielskie
pieprz czarny ziarnisty
ząbek czosnku
posiekany koperek
2 łyżki śmietany 18%
mały okrągły chlebek po 1 na osobę

Ogórki ścieramy na tarce na dużych otworach. Zasmażamy na maśle przez 2 minuty. Wywar przyprawiamy, dodajemy liść, ziele, pieprz, posiekany czosnek i zagotowujemy. Trzymamy na niewielkim ogniu pod przykryciem. Do wywaru dodajemy ogórki i wodę z kiszenia oraz koperek. Gotujemy przez 2 minuty, sprawdzamy smak, czynie trzeba dolać wody z ogórków. Zdejmujemy z ognia i zabielamy śmietaną,  ewentualnie doprawiamy do smaku. Z chleba odkrawamy górę, wydrążamy środek i wlewamy zupę. Tak podajemy pyszną gorącą zupę.


wtorek, 15 listopada 2011

Galaretka kawowa - przepis z kuchni staropolskiej

Druga moja propozycja w akcji "Gotujmy po polsku" której patronem jest  zPierwszegoTloczenia.pl to prosty deser - galaretka kawowa - przepis z kuchni staropolskiej. Przepis pochodzi z książki Ewy Aszkiewicz  "Kuchnia polska  1001 przepisów".



Galaretka kawowa

2 szklanki mleka
  • 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
  • 2 łyżki cukru
  • 3 łyżeczki żelatyny
  • 4 łyżki zimnego mleka
  • 8 kostek czekolady gorzkiej
  • 1/2 szklanki rodzynek
  • kieliszek rumu lub mleko z dodatkiem aromatu rumowego

Na spodzie naszych pucharków rozkładamy lekko rozdrobnione kostki czekolady. Można potłuc je tłuczkiem lub pokroić nożem. Dla dorosłych rodzynki zalewamy rumem, a dla dzieci namaczamy w mleku (ewentualnie z odrobiną aromatu rumowego). 
W 3 łyżkach zimnego mleka moczymy żelatynę i odstawiamy aby napęczniała. Mleko zagotowujemy z cukrem. Do wrzącego mleka dodajemy kawę i wszystko dokładnie mieszamy. Zestawiamy z ognia, dodajemy napęczniałą żelatynę i ponownie mieszamy, aż żelatyna dokładnie się rozpuści i nie pozostaną nawet najmniejsze grudki. Odstawiamy do lekkiego przestygnięcia (gdybyśmy wlali gorącą to czekolada z dna pucharków by się roztopiła). Naszą galaretkę kawową rozkładamy do pucharków z czekoladą. Odstawiamy w chłodne miejsce, aby galaretka się ścięła. Przed podaniem galaretkę dekorujemy odsączonymi rodzynkami. 




sobota, 12 listopada 2011

Zupa cebulowa staropolska

Wczoraj mama powiedziała ze przez tydzień będziemy gotować po polsku, bo jest fajna akcja na jednym z portali kulinarnych. Wypytałam mamy o szczegóły i postanowiłam że i ja się włączę. Poszłam po książkę kucharską babci i wyszukałam sobie przepisy z kuchni staropolskiej, które są na tyle proste że jestem w stanie je zrobić (oczywiście pod bacznym okiem mamy). Pierwsza jest zupa cebulowa. Przepis pochodzi z książki kucharskiej Zofii Zawistowskiej z 1982r. Te zupę przygotowałam w ramach akcji "Gotujmy po polsku"której patronem jest serwis  zPierwszegoTloczenia.pl


Zupa cebulowa staropolska


75 g cebuli
pietruszka
por
łyżka masła
500-750ml wody (w zależności od tego jak gestość ma mieć zupa) 
1/2 szklanki śmietany
1 żółtko
sól
pieprz czarny 
grzanki z weki
natka pietruszki


Cebule pokroić w piórka, por i pietruszkę drobno. Na patelni rozgrzać masło i lekko poddusić warzywa. Gdy zmiękną zalać wodą, osolić, gotować przez 20 minut, następnie zmiksować na gładko. Zdjąć z ognia. Żółtka wymieszać ze śmietaną i wlać do zupy mieszając szybko, żeby się nie zważyły. Przyprawić do smaku pieprzem i solą. Na suchej patelni obrumienić kawałki chleba i posypać nimi zupę. Na koniec posypać zupę posiekaną natką pietruszki.



piątek, 4 listopada 2011

Moje tiramisu, czyli najlepszy deser

Bardzo lubię tiramisu, wiec poprosiłam żeby mama nauczyła mnie jak je zrobić. Okazało się że to bardzo prosty deser i każdy może go wykonać. Moja wersja tego włoskiego dania jest oczywiście bez alkoholu, za to z fajną kakaową dekoracją.  Dodaje go do akcji Viva Italia w kategorii dolci e un caffé.



Moje tiramisu, czyli najlepszy deser


  • 25 dkg serka mascarpone
  • 1/2 szkla kakao
  • 330ml śmietany kremówki
  • paczka podłużnych biszkotów (ok 20sztuk)
  • ciemne kakao
  • 50 g cukru
  • 100 g migdałów płatki
  • łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • garść płatków migdałowych do dekoracji



Zimną śmietankę ubić mikserem na sztywno. W misce wymieszać mascarpone z ekstraktem z cukrem na krem i wymieszać z bitą śmietana. Połowę biszkoptów ułożyć w naczyniu nasączyc kakao. Biszkopty posmarować połową kremu. Posypać uprażonymi migdałami. Ułożyć pozostałe biszkopty nasączyć kakao. Przykryć pozostałym kremem, wygładzić powierzchnię. Przez sitko oprószyć całość warstwą kakao a wykorzystując foremki można zrobić kakaowe wzorki, dodając płatki migdałowe. Deser owinąć folią. Wstawić do lodówki co najmniej na cztery godziny.