sobota, 1 lutego 2014

Konkurs - Przepis na karnawał

Kochani mam dla was mały konkurs. do wygrani duży zestaw produktów marki Winiary, do wykorzystania na karnawał i nie tylko.  


Temat konkursu to "Przepis na karnawał"

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy:
od 01.02.2014 do 10.02.2014 do godz. 23.59 zamieścić w komentarzach pod tym postem swój przepis na karnawałowe danie z użyciem jednego z produktów marki Winiary. Można także przysyłać zdjęcia potraw na mojego maila kamila1999@gazeta.pl.
- i będzie mi miło jeśli przy okazji polubicie na Facebooku moją stronę, czyli Galopem przez kuchnię, ale nie jest to warunek konieczny.

Spośród uczestników wybiorę 1 osobę, której przepis uznam za najciekawszy. Nie zapomnijcie podać do siebie kontaktu (maila lub nr telefonu, czy nr gg). 

Informacja o wynikach konkursu zostanie opublikowana na stronie bloga w dniu 11.02.2014. Nagroda zostanie wysłana bezpośrednio po zakończeniu akcji. Zapraszam. 



25 komentarzy:

  1. Sałatka z wołowiną.
    Składniki:

    - stek wołowy,
    - mix sałat,
    - pomidorki chery,
    - pomarańcza,
    - orzechy włoskie,
    - papryka chili,
    - imbir,
    - miód,
    - cytryna,
    - limonka,
    - olej,

    Stek wołowy (najlepszy z sezonowanej wołowiny) rozgniatamy dłonią. Smarujemy po obu stronach olejem. Solimy, pieprzymy i smażymy na mocno rozgrzanej patelni po kilka min z każdej ze stron. Czas uzależniony jest od tego jaki stopień wysmażenia chcemy uzyskać. Odkładamy na bok, aby mięso ostygło i odpoczęło.
    Do słoika wlewamy sok i skórkę z połowy cytryny, odrobinę soku i skórki z limonki, miód, starty kawałek korzenia imbiru, pokrojoną w drobną kosteczkę papryczkę chili. Wszystkie te składniki dodajemy do smaku. Następnie wlewamy kilka łyżek oleju, zakręcamy słoik i energicznie mieszamy. Na talerzu układamy sałatę, na to kładziemy cienko pokrojone kawałki wołowiny, pokrojone pomidory, orzechy włoskie, pokrojoną pomarańczę Całość zalewamy przygotowaną emulsją.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piętrowy tort z wiśniami w winnej frużelinie

    Składniki;
    Biszkopt jasny:

    5 dużych jajek
    3/4 szkl mąki pszennej
    1/4 szkl mąki ziemniaczanej
    1/2 szkl cukru

    Biszkopt ciemny:

    5 dużych jajek
    3/4 szkl mąki pszennej
    1/4 szk kakao
    1/2 szkl cukru


    Masa:

    ok 1200 ml śmietany kremówki 30 %
    500 g serka mascarpone
    4 łyżki cukru pudru
    małe opakowanie cukru waniliowego

    Dodatkowo:

    400 g mrożonych wiśni bez pestek
    cukier do smaku
    kardamon
    100 ml wina czerwonego
    2 łyżeczki żelatyny

    Nasączenie:

    ok 700 ml wody
    cukier
    sok z cytryny

    Wykonanie:
    Biszkopt jasny.
    Białka ubijamy na sztywną pianę pod koniec dodajemy partiami cukier, kolejno żółtka stale ubijając. Na koniec wsypujemy przesiane mąki i delikatnie mieszamy. Tortownicę wykładamy papierem do pieczenia, ale tylko samo dno i wylewamy na to nasze ciasto. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 160-170 stopni i pieczemy ok 30-40 min. Do tzw suchego patyczka. Wyjmujemy i studzimy.
    Biszkopt ciemny Ubijamy białka na sztywno dodając partiami cukier i ubijając na najwyższych obrotach miksera. Następnie dodajemy kolejno żółtka stale ubijając. Wsypujemy przesianą mąkę z kakao i delikatnie mieszamy szpatułką lub na najniższych obrotach miksera. Wykładamy na dużą blachę z wyposażenia piekarnika wyłożoną papierem do pieczenia. Wyrównujemy i wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 180 stopni i pieczemy ok 15-20 min do tzw suchego patyczka. Wyjmujemy i studzimy.
    Wiśnie wkładamy do rondelka. Zalewamy czerwonym winem i gotujemy. Po ok 10 min dodajemy kardamon i cukier do smaku. Żelatynę rozrabiamy w niewielkiej ilości wody i dodajemy do wiśni. Dokładnie mieszamy i odstawiamy do wystudzenia.
    Nasączenie robimy dosłownie do smaku ;)
    Biszkopt biały kroimy na pół. Kładziemy na paterze,nasączamy. Połowę śmietany ubijamy na sztywno dodając pod koniec ubijania cukier i połowę opakowania cukru waniliowego. Następnie delikatnie mieszamy ją z połową serka mascarpone. Na nasączonym biszkopcie kładziemy warstwę bitej śmietany, układamy na niej połowę wiśni w winie. I przykrywamy drugą częścią białego biszkoptu. Zimny ciemny biszkopt odklejamy od papieru do pieczenia i układamy go tam ponownie. Teraz kolejne czynności z nim związane będą odbywały się na blaszce. Kroimy go na 4 równe paski wzdłuż dłuższego boku. Zostawiamy go tak przeciętego. Nasączamy nasze paski i smarujemy częścią naszej kremówki. Układamy pozostałe wiśnie. Na środek białego biszkoptu wykładamy pozostałą cześć naszej śmietany. Pierwszy pasek zwijamy na kształt rolady i ustawiamy pionowo na jasnym biszkopcie. Bierzemy kolejny pasek i przyklejamy go w miejscu, gdzie skończył nam się poprzedni. Tak samo postępujemy z naszymi kolejnymi paskami. Kiedy skończymy owijanie formujemy delikatnie tort rękami i zabezpieczmy górną warstwę obręczą od tortownicy lub folią aluminiową. Robimy to po to, aby nasz tort nie stracił kształtu. Wstawiamy go do lodówki na 2-3 godziny. Po upływie tego czasu ubijamy resztę naszej śmietany z mascarpone w sposób przedstawiony powyżej. I dekorujemy wedle uznania. Ja użyłam tylki M1. I udekorowałam ozdobnymi cukrowymi kuleczkami.
    Gorąco polecam.

    ewrylka@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Tort z masą kajmakową i bitą śmietaną

    Biszkopt :
    8 jajek
    1 szkl mąki pszennej
    3/4 szkl cukru
    15 dag zmielonych orzechów włoskich
    16 g cukru waniliowego
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    szczypta soli

    Masa kajmakowa :
    duży, gęsty jogurt naturalny
    1/2 puszki masy kajmakowej
    2 łyżki żelatyny WINIARY

    Masa śmietanowa :
    400ml śmietany 30 lub 36%
    cukier puder do smaku
    1/2 śmietan-fixy
    Poncz:

    2/3 szkl wody
    cukier waniliowy
    1/3 szkl. cukru
    1 kieliszek spirytusu
    2-3 łyżki rumu
    Dodatkowo:
    dżem z czarnej porzeczki
    orzechy włoskie do dekoracji


    Przygotowanie:

    Biszkopt: Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy je na sztywną pianę ze szczyptą soli. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier i cukier waniliowy, cały czas ubijając. Następnie kolejno dodajemy po 1 żółtku, nie przerywając miksowania. Mąkę wymieszać z orzechami i proszkiem do pieczenia, przesiewamy do masy jajecznej. Całość delikatnie mieszamy drewnianą łyżką. Dno tortownicy o śr. 22-24 cm, wyłożyć papierem do pieczenia (boków niczym nie smarować i nie wykładać!).Do formy wlać ciasto. Piec w 170st C. ok. 50 min do suchego patyczka. Biszkopt od razu po upieczeniu wyjąć z piekarnika, opuścić na podłogę lub blat z wysokości 60 cm. Odstawiamy ciasto w tortownicy do uchylonego piekarnika do ostygnięcia. Przestudzony biszkopt wyjmujemy z formy, a następnie przecinamy go na 3 części.

    Poncz: Wodę zagotowujemy razem z cukrem i cukrem waniliowym. Zdejmujemy z ognia, chwilę studzimy i dodajemy alkohol, dokładnie mieszamy - odstawiamy.

    Masa kajmakowa: Żelatynę rozpuszczamy w niewielkiej ilości wrzątku. Jogurt ubijamy ok. 5 min do czasu spienienia, dodajemy do łyżce kasy kajmakowej ciągle miksując. Następnie dodajemy przestudzoną żelatynę i dokładnie mieszamy, całość odstawiamy np. do lodówki, aby masa nam zastygła.

    Masa śmietanowa : Śmietanę ubijamy (pamiętajmy aby nie robić tego za długo bo wyjdzie nam masło), dodajemy pod koniec cukier i śmietan-fixy.

    Przełożenie:

    1 część biszkoptu --> nasączamy
    masa kajmakowa
    2 część biszkoptu --> nasączamy
    warstwa dżemu z czarnej porzeczki --> masa śmietanowa --> ponownie warstwa dżemu z porzeczki, ale już o wiele cieńsza, a więc smarujemy bardzo delikatnie
    3 część biszkoptu --> nasączamy
    wierzch i boki smarujemy masą kajmakową, która nam została (na górze ma być grubsza warstwa, a na bokach tylko tyle aby orzechy nam się dobrze przykleiły)
    boki obsypujemy posiekanymi drobno orzechami

    Odstawiamy tort najlepiej na całą noc.

    karolcia14a@interia.pl

    OdpowiedzUsuń
  4. Muffinki z budyniem i czekoladą

    Składniki:
    300 g mąki
    2 łyżeczki proszku do pieczenia
    1 łyżeczka sody
    szczypta soli
    150 g masła lub margaryny
    160 g cukru
    170 ml mleka
    2 jajka

    Dodatkowo :
    400 ml. mleka
    budyń o ulubionym smaku WINIARY
    czekolada mleczna lub biała (w zależności jaki daliśmy budyń, jak czekoladowy to dajemy białą czekoladę)

    Przygotowanie:

    Ugotować budyń, według wskazówek na opakowaniu na 400ml mleka - ale bez cukru .Ostudzić.

    Masło stopić, dodać cukier i mieszać do czasu rozpuszczenia. Zdjąć z ognia i ostudzić.

    Jajka z mlekiem dokładnie zmiksować, tak aby składniki się połączyły.

    W innym garnuszku wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia i sodą. Dodać do niej jajka z mlekiem oraz masło roztopione z cukrem. Krótko miksujemy (jeśli będą grudki,to nie trzeba się przejmować, bo jest to nawet wskazane).

    Papilotki napełniamy do 1/3 wysokość, kładziemy budyń i kostkę czekolady. Przykrywamy kolejną warstwą ciasta, tak aby czekolada była zakryta.

    Piec 30 min w 180 st. C.

    karolcia14a@interia.pl

    OdpowiedzUsuń
  5. świetny zestaw, gratuluję :)

    OdpowiedzUsuń
  6. "Pączki z bitą śmietaną"

    Składniki na ciasto:

    1200 g mąki pszennej
    8 żółtek
    1 całe jajko
    500 ml mleka
    50 g drożdży piekarskich
    60 ml rumu
    1 laska wanilii
    4 łyżeczki kandyzowanej skórki pomarańczowej
    150 g brązowego cukru
    100 g miękkiego masła
    szczypta soli

    Bita śmietana:

    1/2 szklanki cukru pudru
    400 ml śmietanki 30%
    pół szklanki wiórków kokosowych
    0.5 litra oleju roślinnego
    śmietankowy budyń Winiary
    cukier puder do oprószania


    Przygotowanie:

    Do zamrażalnika wkładamy wilgotną szklaną miskę.

    Do dużej szklanej miski kruszymy drożdże i ucieramy powoli mikserem wraz z cukrem.
    Następnie dodajemy ziarenka z laski wanilii, skórkę pomarańczową, żółtka i jajko, wlewamy rum, mleko.

    Na stolnicę wysypujemy kilogram przesianej mąki, dodajemy szczyptę soli i robimy wgłębienie.

    Do dziurki wkładamy miękkie masło i delikatnie zarabiamy dolewając aromatyczną masę jajeczno - drożdżową.

    Kiedy połączymy wszystkie składniki podsypujemy ciasto mąką i wyrabiamy aż będzie jednolite i lekko błyszczące.

    Pozostawiamy na dwie godziny aby wyrosło, przykryte czystą ściereczką.

    Następnie dzielimy ciasto na niewielkie pączki (z tej ilości powinno ich wyjść około 30 - 35), formujemy i układamy na stole oprószonym mąką.

    Po zrobieniu pączków przykrywamy je ściereczką i zostawiamy na 40 minut do wyrośnięcia.

    Na patelni rozgrzewamy olej do 175 stopni, smażymy pączki na złoty kolor po około 1 - 1,5 minuty z każdej strony.

    Usmażone pączki odsączamy na ręcznikach papierowych.

    Wyciągamy miskę z zamrażalnika, wlewamy do niej śmietankę i ubijamy na wolnych obrotach.
    Kiedy masa zacznie gęstnieć dodajemy cukier i wiórki.
    Po ubiciu wkładamy do lodówki. Budyń gotujemy tak długo, aż uzyska bardzo gęstą konsystencję. Następnie po całkowitym wystudzeniu mieszamy ze śmietaną.

    Po przestygnięciu czwartkowych pyszności przekrawamy je na pół, smarujemy dwiema łyżkami kremu i posypujemy przesianym przez sitko cukrem pudrem.

    Pozdrawiam! ;)

    paulina.nosek.pl@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  7. xximmortellexx@gmail.com

    Karnawałowe imprezy nie obejdą się bez przepysznych ciach i deserów - trzeba potem mieć co spalać w tańcu :D Moją propozycją jest więc:
    Ciasto z Nutellą i suszonymi śliwkami

    Składniki na biszkopt:
    4 jajka
    szklanka cukru
    pół szklanki mąki pszennej
    pół szklanki mąki ziemniaczanej
    2 łyżki kakao
    1 łyżeczka proszku do pieczenia Winiary

    Krem:
    500g suszonych śliwek bez pestek
    pół szklanki wódki
    25dag masła
    20dag Nutelli

    Dodatkowo:
    500ml śmietany 30%
    2 łyżki cukru pudru
    2 opakowania śmietan-fix'u
    tabliczka (100g) gorzkiej czekolady

    Białka ubijamy z cukrem na sztywną pianę. Nie przerywając ubijania dodajemy po jednym żółtku. Oba rodzaje mąki mieszamy z kakao i proszkiem do pieczenia, przesiewamy przez sito i dodajemy do masy, delikatnie mieszając. Wlewamy całość do wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą formy. Pieczemy przez około 25 minut. Wyjmujemy, a gdy ciacho ostygnie, należy nasączyć je ponczem (mocna herbata + wódka). Suszone śliwki przekładamy do litrowego słoika, zalewamy je wódką, szczelnie zakręcamy słoik i zostawiamy go tak na 24h :) Na drugi dzień, kiedy śliwki wchłoną alkohol, kroimy je w kostkę. Miękkie masło ucieramy na puszystą masę. Wciąż ucierając dodajemy porcjami Nutellę. Pod koniec wrzucamy "pijane" śliwki, mieszamy. Krem wykładamy na nasączony ponczem biszkopt. Schłodzoną śmietanę ubijamy z cukrem pudrem i śmietan-fix'em na sztywno, po czym wykładamy na krem. Na tarce o dużych oczkach ścieramy czekoladę i posypujemy nią wierzch ciasta, zostawiamy je w lodówce do schłodzenia.

    OdpowiedzUsuń
  8. Moja propozycja to :

    Kalafior Gobi Manchurian

    Składniki na gobi manchurian :

    15 różyczek kalafiora najlepiej na taki większy kęs wcześniej ugotowanego al`dente
    3 łyżki mąki kukurydzianej
    5 łyżek mąki uniwersalnej
    1/4 szklanki wody
    1 łyżeczka mielonego czarnego pieprzu ( można pominąć lub dać mniej )
    sól, do smaku
    olej do głębokiego smażenia

    Mąki łączymy z solą i wodą na jednolitą masę. Czasami trzeba dodać więcej wody,wszystko zależy od tego jakiej mąki użyjemy - każda ma inną chłonność. Ciasto musi być leiste ale zarówno gęste tak żeby trzymało się na kalafiorze. Konsystencja trochę rzadszego budyniu.

    Kalafior maczamy w cieście i smażymy na rozgrzanym oleju na złoty kolor.

    Odsączamy z nadmiaru oleju na papierowym ręczniku.

    Składniki na sos :

    1/2 szklanki posiekanej cebulki dymki lub szczypiorku
    2 łyżeczki drobno posiekanej zielonej chilli
    1 łyżka posiekanego czosnku
    2 łyżeczki drobno posiekanego imbiru
    1 łyżka mąki kukurydzianej
    1 szklanka wody lub bulionu warzywnego
    1 łyżka sosu sojowego
    1 łyżka ketchupu
    1 łyżka sosu chilli Winiary
    1 łyżka oleju roślinnego
    sól do smaku

    Do mąki kukurydzianej dodać wodę. Wymieszać, żeby nie było grudek. Następnie dodajemy sos sojowy, ketchup, chilli sos i sól. Mieszamy.

    W woku lub rondlu rozgrzewamy łyżkę oleju. Dodajemy czosnek, chilli,dymkę,imbir.Smażymy kilka sekund. Wlewamy mieszaninę mąki i sosów. Mieszamy cały czas aż całość zgęstnieje.

    Wcześniej usmażonego kalafiora, polewamy sosem, mieszamy delikatnie aż sos " oblepi " różyczki, posypujemy szczypiorkiem, wbijamy wykałaczki, podajemy.
    Jeśli przygotowujemy dużo wcześniej przed podaniem podgrzewamy w mikrofali.

    Smacznego :)

    Pozdrawiam
    Justyna
    kuchennefascynacje@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  9. Organizując imprezy karnawałowe, i nie tylko, nastawiam się zawsze bardziej na smaczne jedzenie, potrawy które dobrze spiszą się również w towarzystwie odrobiny alkoholu. ;) Mniej uwagi przywiązuję do słodkości, deserów...

    W związku z tym poniżej zamieszam mój przepis na konkursowe danie, jest to:


    Kurczak pieczony w pikantnym sosie sojowym z warzywami

    Składniki:
    8 kurzych podudzi (same "pałeczki")
    3 papryki w rożnych kolorach
    3 średniej wielkości cebule

    400 ml bulionu drobiowego WINIARY
    5 łyżek sosu sojowego
    3 łyżki czarnego sosu chilli
    sól, świeżo mielony pieprz, ostra papryka w proszku
    2 łyżki mąki pszennej i pół szklanki wody - do zagęszczenia sosu

    Porcje kurczaka czyścimy, myjemy, solimy, pieprzymy i nacieramy ostrą papryką. Układamy w głębokim naczyniu żaroodpornym. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175 st. C. Pieczemy przez pół godziny.

    W międzyczasie kroimy paprykę i cebulę na dość duże kawałki.
    W garnku mieszamy gorący bulion drobiowy z sosem sojowym i sosem chilli. Wrzucamy pokrojone warzywa. Przyprawiamy wedle uznania. :)
    Gdy całość się zagotuje, zagęszczamy mąką rozrobioną z zimną wodą. Chwilę gotujemy.

    Z piekarnika wyciągamy brytfankę z kurczakiem i zalewamy sosem z warzywami. Wstawiamy ponownie do piekarnika jeszcze na godzinę.

    Podajemy z ryżem lub ziemniaczkami. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W poniższym linku powyższy przepis wraz ze zdjęciem.
      http://coolinarnie.pl/2014/02/12436/kurczak-pieczony-w-pikantnym-sosie-sojowym-z-warzywami

      Dodając przepis, na liście składników pominęłam niechcący orzeszki ziemne, które dodają potrawie charakteru. :)

      Mój adres mailowy:
      emiliazzzalewska@gmail.com

      Usuń
  10. TRZY OBLICZA MĘSKOŚCI

    Sos czosnkowy
    Majonez Winiary 2 łyżki
    Jogurt naturalny 4 łyżki
    Czosnek 3 zmiażdżone ząbki

    1. Składniki w podanych proporcjach mieszamy ze sobą doprawić solą i pieprzem według uznania.

    Sos pikantny
    Pieprz Cayenne ½ łyżeczki
    Keczup pikantny 4 łyżki
    Śmietana 2 łyżki

    1. Składniki w podanych proporcjach wymieszać doprawić solą i pieprzem według uznania.

    Sos brokułowy
    Brokuł 1 mały
    Śmietana 3 – 4 łyżki

    1. Ugotowane brokuły zmiksować blenderem i wymieszać ze śmietaną doprawić solą i pieprzem według uznania

    Pierożki 6 – 8 sztuk
    Ser feta 250 gramów
    Oliwki 100 gramów
    Puszka tuńczyka w kawałkach w sosie własnym
    Pesto 2 łyżki
    Ciasto francuskie jedno opakowanie

    1. Kroimy oliwki w drobną kostkę.
    2. Ser feta mieszamy z tuńczykiem, pesto i oliwkami.
    3. Ciasto francuskie dzielimy na kwadraty o bokach długości około 10 cm.
    4. Powstałą masę dzielimy na porcje i umieszczamy na poszczególnych kwadratach.
    5. Zawijamy ciasto w trójkątne pierożki.
    6. Pierożki układamy na blasze i pieczemy.
    7. Podawać ciepłe.

    Propozycja podania:
    Każdy z sosów nakładamy do osobnych miseczek. Pierożki koliście układamy naprzemiennie z sosami na talerzu. Prawdziwe szaleństwo karnawałowych smaków!

    mateusz.dominik@onet.eu

    OdpowiedzUsuń
  11. Karnawałowe Roladki bananowe

    4 piersi z kurczaka,
    1 kostka rosołowa Winiary
    2 jajka
    bułka tarta
    cytryna
    olej do smażenia

    Nadzienie:
    100 gramów pasztetu drobiowego
    50 mililitrów brandy
    4 plastry szynki drobiowej
    2 banany

    Wykonanie:
    Piersi z kurczaka kroimy wzdłuż na pół, by pozyskać szerokie płaty mięsa. Lekko rozbite mięso nacieramy kostką rosołową Winiary. Pasztet mieszamy z brandy, smarujemy nim mięso, nakładamy plasterek szynki oraz kawałek banana. Zwijamy szczelnie roladki, panierujemy w jajku i bułce tartej, a następnie smażymy w głębokim oleju na złoty kolor.
    Tak przygotowane roladki kroimy na trzy części, dekorujemy plasterkiem cytryny i wbijamy w nie wykałaczki. Bardzo ładnie prezentują się na liściach sałaty, a smak mają niespotykany.

    Pozdrawiam,
    magdalena50@autograf.pl

    OdpowiedzUsuń
  12. Takie konkursy to jest kompromitacja bloga. Sprzedajecie się firmie produkującej jedzeniowe ścierwo w paczkach? to jest śmieszne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kompromitacja bloga? A przepraszam, co anonim może wiedzieć o prowadzeniu bloga, co jest dla niego dobre, a co nie? Nie sprzedaję się firmie, ponieważ dana marka nie sponsoruje mi tego zestawu, tylko uznałam, że mam tego trochę na półce, mnie się to nie przyda, za to komuś innemu owszem. Nie widzę w tym nic złego, a tym bardziej kompromitującego. Nie mniej dziękuję za opinię, w końcu czymże by była działalność internetowa bez doznania tzw. "hejtu" ? :)
      PS Następnym razem, jak masz coś bardzo mądrego i przydatnego do powiedzenia, radzę się ujawnić, przynajmniej będę wiedziała komu podziękować za złote rady. ;)

      Usuń
  13. Imprezowe ślimaczki hawajskie

    300g mąki
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    40g masła
    120ml mleka
    Sos Italia Winiary - Neapolitański
    4 plastry szynki konserwowej
    2 plastry ananasa z puszki
    100g sera cheddar

    Mąkę, proszek do pieczenia i masło zagniatamy na „mokry piasek”. Dodajemy mleko i ugniatamy ciasto, które następnie przekładamy na posypaną mąką stolnicę i rozwałkowujemy na prostokątny placek o grubości około 5mm. Jedną stronę smarujemy przygotowanym wcześniej wg przepisu na opakowaniu sosem neapolitańskim Winiary z pozostawieniem wolnych 2cm dłuższego brzegu. Na ketchupie rozkładamy równomiernie szynkę i ananas pokrojone w drobną kostkę oraz starty żółty ser. Ciasto rolujemy kończąc na wolnym brzegu. Za pomocą ostrego noża odkrawamy około 1cm kawałki i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy 20 minut w temperaturze 180st (termoobieg). Ślimaczki doskonale smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno.

    pani_misiowa@vp.pl

    OdpowiedzUsuń
  14. Kolorowa sałatka warstwowa

    sałata lodowa
    kukurydza z puszki
    sos czosnkowy Winiary
    szynka konserwowa
    pomidor
    oliwa z oliwek
    przyprawa do sałatek
    ser żółty
    suszona natka pietruszki

    Sałatę lodową tniemy na małe kawałki i układamy na dnie pucharków. Następnie nakładamy porcje kukurydzy z puszki. Na kukurydzy układamy keks gotowego sosu czosnkowego Winiary. Szynkę kroimy w wąskie, długie paseczki i nakładamy do pucharków. Z pomidorów wycinamy gniazdo nasienne, kroimy w kosteczkę i układamy warstwę na szynce. Pomidorową salsę polewamy łyżką oliwy z oliwek i doprawiamy (ja użyłam przyprawy w młynku). Wierzch każdej sałatki dekorujemy startym na drobnych oczkach żółtym serem i posypujemy odrobiną suszonej natki.

    OdpowiedzUsuń
  15. mój przepis na słodką karnawałową potrawę :

    Placuszki z ananasem (czyli ulubieńcem mojego mężusia;)) :)

    3 szklanki mąki
    1,5 szklanki mleka
    1 szklanka wody gazowanej
    łyżeczka sody oczyszczonej
    2 jajka
    szczypta soli
    cukier waniliowy winiary
    świeży ananas
    olej

    mleko, wodę , jajka , mąkę, cukier waniliowy , sodę, sól - mieszamy na idealnie gładką masę (gdy jest zbyt rzadka dodajemy jeszcze mąki) ; ananasa obieramy i kroimy na plastry ; na patelni rozgrzewamy odrobinkę oleju i nalewamy ciasto , kładziemy nie za grube plastry ananasa ; smażymy z obu stron na złocisty kolor ; odsączamy z nadmiaru tłuszczu papierowym ręcznikiem ; podajemy na ciepło lub zimno z bita śmietaną :)

    domi890@onet.pl

    OdpowiedzUsuń
  16. Przepis na kurczaka po chińsku z sosem chili

    Składniki (2 porcje):
    2 łyżki mąki ziemniaczanej
    8 łyżek sosu sojowego
    2 pojedyncze piersi kurczaka
    2 łyżki oliwy
    3 łyżki sosu chili WINIARY
    2 ząbki czosnku
    2 cebule dymki ze szczypiorem
    4 łyżki wody
    garść niesolonych orzeszków ziemnych
    szczypta sezamu
    1 łyżeczka ostrej papryki
    sól
    pieprz

    Do podania:
    ugotowany na sypko ryż
    cząstki cytryny lub limonki

    Wykonanie:
    Umyj i pokrój kurczaka w kostkę lub niewielkie paski wielkości jednego kęsa. Pokrojonego kurczaka włóż do miski, dodaj 2 łyżki mąki ziemniaczanej oraz 4 łyżki sosu sojowego i dobrze wymieszaj. Odstaw na co najmniej pół godziny, żeby kurczak zdążył się zamarynować.
    W międzyczasie przygotuj pozostałe składniki: ugotuj ryż, pokrój dymkę w półplasterki, posiekaj szczypiorek. Posiekaj nożem orzeszki ziemne na mniejsze kawałki.
    Na patelni lub w woku na średnim ogniu rozgrzej dwie łyżki oliwy i smaż na niej kawałki kurczaka przez około cztery minuty, aż do zrumienienia. Następnie dodaj pokrojoną cebulę. Smaż całość przez dwie minuty. Wlej na patelnię 4 łyżki wody, 4 łyżki sosu sojowego, 3 łyżki sosu chili WINIARY i dokładnie wymieszaj. Ciągle mieszając, doprowadź płyn do wrzenia. Wówczas powinien zgęstnieć i przybrać postać kleistego sosu, oklejającego kawałku kurczaka. Jeżeli jest zbyt rzadki, możesz dodać jeszcze odrobinę mąki ziemniaczanej.
    Podgrzewaj całość jeszcze przez około dwie minuty po czym wykładaj na talerze. Posyp posiekanymi orzechami, szczypiorkiem i sezamem. Podawaj z ryżem i cząstkami cytryny lub limonki do skropienia dania.

    OdpowiedzUsuń
  17. jedpatrycja123@interia.pl

    Mój przepis na karnawałową kolację :)
    Prosty, smaczny i sycący barszczyk z krokietami - elegancka Polska potrawa na specjalne okazje :)

    Składniki :
    - barszcz czerwony Instant w kontenerku WINIARY
    - skrzydełka lub porcja rosołowa na wywar
    - mały seler
    - pietruszka mały korzeń
    - majeranek
    - pieprz ziołowy
    - 2/3 ząbki czosnku
    - łyżeczka cukru
    - łyżka octu
    - Maggi WINIARY
    - Ziarenka Smaku WINIARY
    - kilka liści laurowych i ziarenek ziela angielskiego

    Wykonanie :
    1. Wrzuć do garnka skrzydełka lub porcje rosołową, dodaj mały seler ( lub kawałek dużego wedle uznania ) i korzeń pietruszki przekrojone na kilka dużych plastrów, zalej wodą i gotuj do zmięknięcia. Pamiętaj aby wywar był klarowny zebrać "burzyny" jak przy gotowaniu rosołu i zalać szklanką lodowatej wody.
    2. Ząbki czosnku obrać, delikatnie rozmasować w palcach, rozciąć wzdłuż, podsmażyć na złoto na patelni lub w piekarniku. Dodać do wywaru.
    3. Dodać przyprawy- majeranek, pieprz ziołowy, ziarenka smaku, maggi, liść laurowy, ziele angielskie.
    4. Wsypać kilka łyżek barszczu instant Winiary, aż wywar nabierze pożądanego i intensywnego koloru.
    5. Na koniec można dodać łyżkę octu dla uzyskania odpowiednio kwaśnego smaku oraz łyżeczkę cukru - sekret w każdym barszczu mojej babuni.

    KROKIETY :

    Składniki :
    - mąka kuchenna
    - woda
    - sól
    - 3 jajka
    - bułka tarta
    - Na farsz według uznania :
    - kapusta kiszona, suszone grzyby, obrane mięso z kurczaka
    - pieprz ziołowy
    - Maggi WINIARY
    - Można wyłowić obgotowane warzywa z barszczu do zmielenia z farszem

    Wykonanie :
    1. Na farsz :
    Składniki wedle uznania, mogą być krokiety mięsne, z kapustą i grzybami lub mieszane.
    Kapustę kiszoną odcedzić z wody, odcisnąć, zagotować ze szklanką wody, poczekać aż ostygnie i ponownie odcedzić. Przemielić przez maszynkę do mielenia mięsa lub drobno poszatkować. Wrzucić do miski.
    Garść suszonych grzybów zagotować, zmielić lub poszatkować.
    Ugotowane i obrane mięso z kurczaka również przemielić.
    2.Dodać zmielone warzywa z barszczu, wszystkie składniki na farsz zagnieść, doprawić solą i pieprzem do smaku.
    3. Na naleśniki - zmieszać wodę, mąkę, 1 jajko, doprawić do smaku.
    Niepożądana jest zbyt gęsta konsystencja - ciasto musi być elastyczne.
    Upiec je na małym ogniu.
    4. Nakładanie farszu na naleśniki - dodać łyżkę farszu wzdłuż środka naleśnika, założyć końce na siebie.
    5. Jajko roztrzepać na talerzyku na aksamitną masę , na drugim wysypać bułki tartej.
    6. Uformowane krokiety obtoczyć w jajku, potem w bułce i upiec na patelni na złoto-brązowy kolor.

    Można podawać barszczyk w kubeczku i krokiety na talerzyku lub podawać razem. Można zabielić barszcz łyżeczką kwaśnej śmietany.

    SMACZNEGO :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Sushi

    SKŁADNIKI :na ryż

    1 szklanka - ryż do sushi

    3 łyżki - ocet ryżowy

    1 łyżka białego cukru

    1 łyżeczka soli
    0.5 łyżeczki sosu sojowego
    woda


    Sposób przygotowania ryżu :

    1. Do średniej miski z ryżem wlewamy zimną wodę, płukamy ryż, po czym przecedzamy.

    2. Do garnuszka wsypujemy jedną szklankę wcześniej przepłukanego ryżu do sushi oraz 1 ¼ szklankę zimnej wody. Całość moczymy pod przykryciem przez 30 minut.

    3. Po namoczeniu, ryż doprowadzamy do wrzenia. Gdy ryż się zagotował, gotujemy pod przykryciem przez 15 minut.

    4. W międzyczasie przygotowujemy zaprawę octową. Do średniego garnka wlewamy ocet ryżowy,pół łyżeczki sosu sojowego, łyżeczkę soli oraz łyżkę cukru. Całość podgrzewamy mieszając, do czasu, aż cukier się rozpuści, po czym odstawiamy na bok do wystygnięcia.

    5. Po upływie 15 minut, wyłączamy ogień i odstawiamy ryż pod przykryciem, do wystygnięcia na 10 minut.

    6. Po 10 minutach, ryż przekładamy do miski, rozprowadzamy go równomiernie, a następnie polewamy wcześniej przygotowaną zaprawą octową. Całość mieszamy, po czym chłodzimy. Tak przygotowany ryż jest gotowy do użycia w sushi.
    SKŁADNIKI: do Sushi
    100 -gram łososia
    pół - avocado
    kilka listków -sałatki zielonej
    kilka paseczków - papryki
    kilka paseczków- ogórka zielonego
    wasabi - cienka warstwa
    nori - suszone glony - 2 sztuki
    imbir - marynowany - dla oczyszczenia kubeczków smakowych
    przyprawa Winiary ziarenka smaku ziołowe

    Przygotowanie Sushi i składników:
    Na 2/3 powierzchni nori układamy ryż, układamy go cienko.Moczymy często ręce, w połowie ryżu, układamy składniki. Następnie, bierzemy na palec niedużo wasabi i smarujemy nim w jednej linii ryż tylko raz na szerokość palca.
    Teraz zaginamy matę od dołu w kierunku do środka i dociskamy krawędź maty do ryżu zaraz za nadzieniem, rolujemy do końca przesuwając matę w górę.
    Ja wolę podmsażyć łososia i robię to nacierając go wcześniej pysznymi ziarenkami smaku ziołowymi. Łosoś jest wtedy smaczniejszy, bardziej aromatyczny i delikatniejszy.

    Ostrym nożem, kroimy rolkę na niewielkie części.Podajemy z imbirem który oczyszcza kubki smakowe i za każdym razem lepiej czujemy wszystkie smaki.Gotowe

    Konrad Mrożek kmrozek83@interia.pl

    OdpowiedzUsuń
  19. Tort brzoskwiniowy z kremem z białej czekolady

    Składniki:
    5 jaj,
    ¾ szklanki mąki tortowej,
    ¾ szklanki cukru,
    16g cukru wanilinowego,
    ¼ szklanki mąki ziemniaczanej,
    puszka brzoskwiń,
    300 g białej czekolady,
    600g śmietany 36%,
    dżem z czarnej porzeczki,

    Etapy przygotowania:
    Biszkopt:
    • Białka oddzielamy od żółtek. Następnie ubijamy białka na sztywną pianę, po czym stopniowo dosypujemy cukier wymieszany z cukrem wanilinowym.
    • Do ubitej piany dodajemy pojedynczo żółtka, po każdym dodaniu dokładnie miksując.
    • Mąki mieszamy ze sobą i przesiewamy.
    • Do masy dodajemy po łyżce mąki i delikatnie dodajemy do ciasta.
    • Ciasto wykładamy do tortownicy (22cm) wyłożonej pergaminem.
    • Ciasto pieczemy w 170 stopniach przez około 35 minut.
    • Upieczony biszkopt studzimy w formie, a następnie nożykiem oddzielamy ciasto od obręczy.

    Krem:
    • Białą czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i następnie studzimy.
    • Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno, następnie dodajemy do niej przestudzoną czekoladę i całość miksujemy na wolnych obrotach.
    • Brzoskwinie odsączamy z zalewy. Część połówek kroimy w kostkę, a resztę zostawiamy do dekoracji.

    Składanie tortu:
    • Przestudzony biszkopt kroimy wzdłuż na trzy części.
    • Na paterze układamy pierwszy blat, który nasączamy mieszaniną wody i soku spod brzoskwiń. Następnie smarujemy blat częścią dżemu z czarnej porzeczki i 1/3 masy śmietanowo czekoladowej z dodatkiem pokrojonych w kostkę brzoskwiń. Całość przykrywamy drugim blatem i postępujemy dokładnie tak samo.
    • Ostatni, trzeci blat nasączamy, smarujemy odłożoną wcześniej masą bez kawałków brzoskwiń. Masą smarujemy również boki. Tak powstały tort jest gotowy do dekoracji. W moim przypadku siekanymi orzechami po bokach i plasterkami brzoskwiń i orzechami na wierzchu.

    Smacznego :)

    mail: ancymonek@vp.pl

    OdpowiedzUsuń
  20. Hej, na prawdziwe gotowanie zapraszam do mnie na bloga kulinarno pozdróżniczego pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  21. Pysznie się ten konkurs prezentuje;) Tylko szkoda, że się spóźniłem na wysyłanie zgłoszeń. Ale mam nadzieję, że aktualne konkursy jeszcze się tu pojawią i nagrody będą równie fajne. A póki co idę sobie zrobić mój ulububiony budyń czekoladowy z sosem toffi;)

    OdpowiedzUsuń