26 maja 2012r. Śląska Organizacja Turystyczna zorganizowała już siódmą edycję Festiwalu „Śląskie Smaki”® w Parku Śląskim w Chorzowie. Jedną z wielu atrakcji imprezy był konkurs kulinarny, w którym o zaszczytny tytuł Eksperta Śląskich Smaków i nagrodę Złotego Durszlaka rywalizowały 23 drużyny złożone z amatorów, profesjonalistów i uczniów szkół gastronomicznych. Organizatorzy liczyli na „odkrycie” kolejnych potraw, nie tylko kuchni śląskiej, ale również częstochowskiej, jurajskiej, zagłębiowskiej czy góralskiej. A wszystko to na pięknie udekorowanych stołach. Smaczna zabawa była gwarantowana!
A moja mam nie byłaby sobą gdyby nie wykorzystała tej okazji i nie postanowiła sprawdzić siebie w tym otwartym konkursie. Wystartowała razem ze mną jako najmłodsza, najmniejsza bo dwuosobowa drużyna jako Blogerki z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Naszą konkurencją były drużyny rodzinne oraz drużyny Kół Gospodyń Wiejskich, niektóre to już weterani tego konkursu. W ciągu trzech godzin trwania konkursu należało przygotować 3 dania czyli deser lub przystawkę, zupę i danie główne. Zadanie było o tyle trudne że gotowanie odbywało się pod gołym niebem - no w namiocie - gdzie hulał wiatr, gasił palniki, występowały różne nieprzewidziane przeszkody jak w moim przypadku brak przykrywki do woka, ale od czego pomysłowość na miarę Dobromira, wystarczył duży talerz, trochę folii aluminiowej i wszystko się udało.
Nie brakowało też chętnych odwiedzających nasz stół, którzy dopytywali się o szczegóły potraw, chętnie ich kosztowali, interesowali się wystawionymi na stoliku ziołami, szczególne zainteresowanie wzbudziła bazylia tajska.
Przygotowałyśmy:
Krem z oberiby z nutą trawy cytrynowej
Nasza drużyna najmłodsza i najmniejsza zajęła 4 miejsce, jak również co najważniejsze dostałyśmy jako jedyne specjalną nagrodę za innowacyjność potraw ufundowaną przez szefową kuchni Hotelu Belveder w Ustroniu z zaproszeniem do tego hotelu i kolacją :) super miła niespodzianka tym bardziej że szefowa kuchni oceniała szkoły a nie amatorów.
Bawiłyśmy się świetnie, sprawdziłyśmy nasze możliwości, poznałyśmy sympatycznych ludzi, miałyśmy okazje dwukrotnie udzielić wywiadu przesympatycznej Pani Redaktor z Radio Katowice.
Wyrobiłyśmy się w przewidzianym czasie, potrawy zostały ugotowane od podstaw, chyba smakowały jury skoro przyznali nam 4 miejsce. Osobom próbującym naszych dań smakowało również, do tego stopnia, że przy częstowaniu schabem z woka musiał zainterweniować ochroniarz, bo było dość „gorąco” tłum zgęstniał, bo każdy chciał spróbować a nie każdemu niestety starczyło.
Ale najważniejsze jest to, że jestem dumna z Kamili, dla której był to pierwszy konkurs, pierwsze gotowanie na żywo, która dała z siebie 100%, która nie zraziła się po pierwszej nieudanej próbie zrobienia szpajzy i przystąpiła szybko do robienia jej ponownie. Jej spokój, opanowanie, perfekcjonizm mnie zaskoczył i jestem dla niej pełna podziwu. Trochę się zmartwiła, że dostałyśmy czwarte miejsce, ale nagroda specjalna ją tak zaskoczyła że prawie się rozpłakała. l to było najlepsze wyróżnienie, ukoronowanie jej pracy jakie mogła sobie wymarzyć.
Uczestnicy konkursu kulinarnego w kategorii amatorów:
- KGW Bluszczów
- Rada Powiatowa KGW w Kłobucku
- Blogerki z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
- Sołectwo Babice
- Team Rodzinny z Czarkowa
- KGW Kobiernice
- KGW w Udorzu
- KGW Wisła Wielka
- Nina z Familijom z Tarnowskich Gór
- KGW Kostkowianki z Kostkowic
Uczestnicy konkursu kulinarnego w kategorii szkół gastronomicznych:
- Piekarskie Pierony z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bytomiu
- Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych "COGITO" z Siemianowic Śląskich
- Szkoła Gastronomiczna Zespołu Szkół Zawodowych w Raciborzu
- Zespół Szkół Gastronomicznych im. Gustawa Morcinka w Katowicach
- Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Żarkach
Uczestnicy konkursu kulinarnego w kategorii profesjonalistów:
- Zajazd Horolna - Góralskie Jadło z Przybędzy
- Ugórala - Restauracja Pizzeria Catering z Pszczyny
- Śląscy Smakosze
- Tre'la z Czeladzi
- Restauracja Stara Piekarnia z Pszczyny
- Restauracja EM z Koziegłów
- Restauracja Bluebell Hotelu Podkowa**** Spa&Welness w Siewierzu
- Restauracja "U Przewoźnika" z Tychów
Zmagania 23 konkursowych drużyn o tytuł Eksperta Śląskich Smaków i nagrodę Złotego Durszlaka obserwowały setki mieszkańców województwa śląskiego. Festiwalowe jury miało pełne ręce roboty - jak co roku do oceny przedstawiono wiele niesamowitych smaków.
Ekspertami Śląskich Smaków w kategorii AMATORZY jednogłośnie ogłoszeni zostali członkowie Teamu Rodzinnego z Czarkowa. Tuż za nimi uplasowały się Panie z KGW Wisła Wielka. Trzecie miejsce i Brązowy Durszlak przypadły Ninie z Familijom z Tarnowskich Gór.
W kategorii UCZNIOWIE SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH Złoty Durszlak przypadł w udziale przedstawicielom Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Gustawa Morcinka w Katowicach. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Zawodowych w Raciborzu, a trzecie - Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Żarkach.
W ostatniej kategorii - PROFESJONALISTÓW - zwyciężyli festiwalowi debiutanci - Restauracja EM z Koziegłów. Drugie miejsce zajęli "weterani" - Restauracja "Stara Piekarnia" z Pszczyny, a trzecie - Hotel Podkowa****Wellness&Spa w Siewierzu.
Koordynatorem prac 3 zespołów jury był znany i lubiany kucharz i popularyzator kuchni śląskiej Pan Remigiusz Rączka.
Obok atrakcji kulinarnych - konkursu oraz pokazów kuchni województwa śląskiego w tym kuchni góralskiej, a na imprezie nie zabrakło występów artystycznych m.in wystąpił kabaret Słoiczek Po Cukrze a na zakończenie imprezy tradycyjnie jak co roku Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Piękna relacja, cudowny konkurs! Gratuluję wygranej i takiej super Mamy jaką jest Berenika;) Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuń